Skip to content

8 Hutton St.Jersey City, NJ 07307

Built 1906

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Oct 19, 1992

Property Information

Block3902
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-2U-H-R
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,400
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,900
41%
Improvement Value:$289,900
59%
Total Assessment$491,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,982-0.6%
2024$11,051+40.1%
2023$7,888-0.4%
2022$7,918+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4543, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1906