Skip to content

374 Seventh St.(Unit C0201)Jersey City, NJ 07302

Built 2016

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Aug 25, 2017

Property Information

Block9802
Lot29
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page98

Building Details

Building Class---
Description4S-S&B-9U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
11%
Improvement Value:$809,200
89%
Total Assessment$909,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,302-0.6%
2024$20,430+40.1%
2023$14,584+35.9%
2022$10,729+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

Sq Ft1,350DeedBook 9234, Page 232Recorded9/1/2017

Property Sale

Sale
$843,000
DeedBook 9133, Page 931

Property Built

Built

Year Built: 2016