Skip to content

374 Seventh St.(Unit C0401)Jersey City, NJ 07302

Built 2016

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Jul 6, 2016

Property Information

Block9802
Lot29
QualifierC0401
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page98

Building Details

Building Class---
Description4S-S&B-9U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
11%
Improvement Value:$809,200
89%
Total Assessment$909,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,302-0.6%
2024$20,430+40.1%
2023$14,584+35.9%
2022$10,729+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 9132, Page 672

Property Built

Built

Year Built: 2016