Skip to content

366 Sixth St.(Unit C0202)Jersey City, NJ 07302

Built 2020

Last Sale Price
$1,040,000
Last Sale Date
Feb 24, 2020

Property Information

Block9803
Lot9
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page98

Building Details

Building Class---
Description6S-20U-CONDO-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,800
26%
Improvement Value:$673,500
74%
Total Assessment$914,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,416-0.6%
2024$20,544+40.1%
2023$14,665-0.4%
2022$14,719+132.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,040,000
DeedBook 9488, Page 659

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$4,500,000
DeedBook 9207, Page 432