Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
383 Seventh St.Jersey City, NJ 07302
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2013
Property Information
Block9803
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page98
Building Details
Building Class---
DescriptionPARKING
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$420,700
99%
Improvement Value:$4,300
1%
Total Assessment$425,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $9,490 | -0.6% |
| 2024 | $9,550 | +40.1% |
| 2023 | $6,817 | -0.4% |
| 2022 | $6,843 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.