Skip to content

343 Fourth St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Aug 4, 2017

Property Information

Block9902
Lot9
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description4S-B-8U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage580
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
27%
Improvement Value:$271,300
73%
Total Assessment$371,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,291-0.6%
2024$8,343+15.5%
2023$7,226-0.4%
2022$7,253+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft580DeedBook 9226, Page 938Recorded8/9/2017

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 8976, Page 358

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft580DeedBook 8976, Page 358Recorded6/4/2014

Property Sale

Sale
$236,200
DeedBook 8679, Page 441

Property Built

Built

Year Built: 1890