Skip to content

343 Fourth St.(Unit C0004)Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Owner
---
Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Dec 23, 2019

Property Information

Block9902
Lot9
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description4S-B-8U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage479
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
33%
Improvement Value:$205,800
67%
Total Assessment$305,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,829-0.6%
2024$6,871+13.9%
2023$6,034-0.4%
2022$6,057+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft479DeedBook 9475, Page 257Recorded2/26/2020

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 9475, Page 257

Property Sale

Sale
$382,000

From:

To:

Sq Ft479DeedBook 9139, Page 490Recorded8/18/2016

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 8727, Page 753

Property Built

Built

Year Built: 1890