Skip to content

360.5 Fourth StreetJersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Jul 27, 2022

Property Information

Block9903
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage972
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$421,200
64%
Improvement Value:$239,500
36%
Total Assessment$660,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,753-0.6%
2024$14,846+40.1%
2023$10,598-0.4%
2022$10,637+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000
Sq Ft972DeedBook 9692, Page 179Recorded8/24/2022

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 8931, Page 394Recorded9/11/2013

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 7348, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1887