Skip to content

348 Fourth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1999

Last Sale Price
$412,500
Last Sale Date
Oct 31, 2003

Property Information

Block9903
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-1U-H-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,998
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$601,500
63%
Improvement Value:$356,300
37%
Total Assessment$957,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,138-0.6%
2024$21,272+38.5%
2023$15,363-0.4%
2022$15,421+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$412,500
DeedBook 7436, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1999