Skip to content

355 Fifth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Sep 9, 2014

Property Information

Block9904
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,513
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$601,500
32%
Improvement Value:$1,317,000
70%
Total Assessment$1,875,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,882-0.6%
2024$42,145+37.0%
2023$30,773-0.4%
2022$30,888+121.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,513DeedBook 8998, Page 723Recorded10/6/2014

Property Built

Built

Year Built: 1887