Skip to content

395 First St.

Jersey City, NJ 07302

Built 1884

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jun 26, 2000

Property Information

Block12603
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$634,600
73%
Improvement Value:$234,800
27%
Total Assessment$869,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,414-0.6%
2024$19,535+40.1%
2023$13,945-0.4%
2022$13,997+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 8564, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1884