Skip to content

349 Fifth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1877

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Feb 5, 2021

Property Information

Block9904
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-B+F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$601,500
55%
Improvement Value:$497,300
45%
Total Assessment$1,098,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,746-0.6%
2024$17,857+40.1%
2023$12,747-0.4%
2022$12,795+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$820,000
Sq Ft1,092DeedBook 9552, Page 826Recorded4/21/2021

Property Sale

Sale
$59,950
DeedBook 4918, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1877