Skip to content

435 Monmouth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Mar 5, 2002

Property Information

Block9904
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description4S-F-D-4U-NH
Dwellings4
ZoningR-2
Sq Footage2,448
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$496,800
62%
Improvement Value:$305,900
38%
Total Assessment$802,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,924-0.6%
2024$18,037+40.1%
2023$12,875-0.4%
2022$12,923+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5950, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1890