Skip to content

282 Fifth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1905

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
May 8, 1997

Property Information

Block11212
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description4S-BD-3U-NH-B-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,454
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$620,200
53%
Improvement Value:$554,700
47%
Total Assessment$1,174,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,236-0.6%
2024$26,400+40.1%
2023$18,845-0.4%
2022$18,916+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5144, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1905