Skip to content

357 Eighth St.(Unit C0102)Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Feb 28, 2005

Property Information

Block9908
Lot11
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description3S-B-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage559
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
76%
Improvement Value:$23,700
24%
Total Assessment$98,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,204-0.6%
2024$2,218+40.1%
2023$1,583-0.4%
2022$1,589+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000
DeedBook 7511, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1890