Skip to content

367 Eighth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Mar 9, 2000

Property Information

Block9908
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,752
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$551,000
42%
Improvement Value:$749,000
58%
Total Assessment$1,300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,029-0.6%
2024$29,211+40.1%
2023$20,852-0.4%
2022$20,930+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5585, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1900