Skip to content

357 Eighth St.(Unit C0301)Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$271,500
Last Sale Date
Jul 28, 2008

Property Information

Block9908
Lot11
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description3S-B-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage585
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
25%
Improvement Value:$301,700
75%
Total Assessment$401,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,970-0.6%
2024$9,026+40.1%
2023$6,443-0.4%
2022$6,467+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$271,500
DeedBook 8603, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1890