Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
348 Seventh St.Jersey City, NJ 07302
Apartment
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 2017
Property Information
Block9908
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page99
Building Details
Building Class---
Description3S-B-D-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$390,000
40%
Improvement Value:$585,000
60%
Total Assessment$975,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $21,772 | -0.6% |
| 2024 | $21,908 | +40.1% |
| 2023 | $15,639 | -0.4% |
| 2022 | $15,698 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.