Skip to content

352 Seventh St.(Unit C0004)Jersey City, NJ 07302

Built 1920

Last Sale Price
$547,000
Last Sale Date
Jul 31, 2019

Property Information

Block9908
Lot43
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description3S-B-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage742
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
19%
Improvement Value:$414,500
81%
Total Assessment$514,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,489-0.6%
2024$11,561+40.1%
2023$8,253-0.4%
2022$8,283+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$547,000
Sq Ft742DeedBook 9429, Page 483Recorded8/27/2019

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft742DeedBook 9143, Page 301Recorded9/6/2016

Property Sale

Sale
$449,000
DeedBook 7812, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1920