Skip to content

54 Hamilton AveKearny, NJ 07032

Built 1966

Last Sale Date
Oct 23, 2015

Property Information

Block104
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM19

Building Details

Building Class17
Description2SFR BG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,672
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
30%
Improvement Value:$105,000
70%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,058+1.3%
2024$15,851+0.8%
2023$15,728-0.0%
2022$15,735-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1966