Skip to content

16 Bennett AveKearny, NJ 07032

Built 1930

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Apr 11, 2002

Property Information

Block106
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM20

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
43%
Improvement Value:$72,500
57%
Total Assessment$126,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,542+1.3%
2024$13,367+0.8%
2023$13,264-0.0%
2022$13,270-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 5981, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1930