Skip to content

52 Pleasant PlKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Apr 29, 2016

Property Information

Block106
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SFR 2CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,370
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,700
45%
Improvement Value:$82,800
55%
Total Assessment$150,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,111+1.3%
2024$15,903+11.1%
2023$14,312-0.0%
2022$14,319-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,370DeedBook 9118, Page 945Recorded5/16/2016

Property Built

Built

Year Built: 1915