Skip to content

86 Pleasant PlKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Nov 3, 2010

Property Information

Block108
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM24

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,661
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,600
49%
Improvement Value:$61,200
51%
Total Assessment$120,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,932+1.3%
2024$12,765+0.8%
2023$12,666-0.0%
2022$12,672-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft2,661DeedBook 8762, Page 274Recorded11/15/2010

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 4833, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1900