Skip to content

566-568 Devon StKearny, NJ 07032

Built 1895

Last Sale Price
$344,000
Last Sale Date
Sep 15, 2004

Property Information

Block197
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page41

Building Details

Building Class45
Description2SF 2CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,759
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
38%
Improvement Value:$58,100
62%
Total Assessment$93,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,966+1.3%
2024$9,838+0.8%
2023$9,762-0.0%
2022$9,766-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$344,000

From:

To:

Sq Ft2,759DeedBook 7387, Page 21Recorded10/27/2004

Property Built

Built

Year Built: 1895