Skip to content

16 Highland AveKearny, NJ 07032

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 14, 2015

Property Information

Block10
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM2

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,178
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,000
21%
Improvement Value:$45,200
79%
Total Assessment$57,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,123+1.3%
2024$6,044+0.8%
2023$5,997-0.0%
2022$6,000-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 5400, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1890