Skip to content

44 Johnston AveKearny, NJ 07032

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 16, 2017

Property Information

Block2
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,128
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,500
26%
Improvement Value:$33,100
74%
Total Assessment$44,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,774+1.3%
2024$4,713+0.8%
2023$4,676-0.0%
2022$4,679-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 3988, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1890