Skip to content

837 Kearny AveKearny, NJ 07032

Built 1905
Commercial

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Oct 6, 2017

Property Information

Block111
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description1SF 1CG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,976
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,100
55%
Improvement Value:$112,900
45%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,763+1.3%
2024$26,418+0.8%
2023$26,213-0.0%
2022$26,225-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

Sq Ft3,976DeedBook 9247, Page 746Recorded10/20/2017

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft1,288DeedBook 8985, Page 337Recorded7/25/2014

Property Built

Built

Year Built: 1905