Skip to content

534 Kearny AveKearny, NJ 07032

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$935,000
Last Sale Date
Apr 19, 2023

Property Information

Block194
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM35

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,556
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,000
34%
Improvement Value:$126,700
66%
Total Assessment$192,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,629+1.3%
2024$20,363+0.8%
2023$20,205-0.0%
2022$20,214-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$935,000

From:

To:

Sq Ft3,556DeedBook 9746, Page 526Recorded5/10/2023

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft3,556DeedBook 9470, Page 599Recorded2/10/2020

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft3,556DeedBook 8938, Page 603Recorded10/17/2013

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft3,556DeedBook 8691, Page 889Recorded10/6/2009

Property Sale

Sale
$111,000

From:

To:

DeedBook 7724, Page 37NU CodeAffiliated entity (3)Recorded11/7/2005

Property Built

Built

Year Built: 1900