Skip to content

942-946 Passaic AveKearny, NJ 07032

Built 2008
Commercial

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Apr 27, 2005

Property Information

Block112
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM22

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,300
33%
Improvement Value:$300,000
67%
Total Assessment$445,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,669+1.3%
2024$47,055+0.8%
2023$46,690-0.0%
2022$46,712-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

DeedBook 7540, Page 143Recorded4/28/2005

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5398, Page 251