Skip to content

685-687 Kearny AveKearny, NJ 07032

Commercial

Last Sale Price
$351,000
Last Sale Date
Oct 10, 2019

Property Information

Block94
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SFR
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,800
30%
Improvement Value:$158,100
70%
Total Assessment$225,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,183+1.3%
2024$23,871+150.2%
2023$9,541-0.0%
2022$9,546-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$351,000
DeedBook 9442, Page 457

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

DeedBook 9148, Page 392NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/28/2016