Skip to content

13 Jefferson AveKearny, NJ 07032

Built 1935

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jun 11, 2010

Property Information

Block115
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM23

Building Details

Building Class17
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,754
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
38%
Improvement Value:$72,000
62%
Total Assessment$117,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,525+1.3%
2024$12,363+0.8%
2023$12,267-0.0%
2022$12,273-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,754DeedBook 8739, Page 646Recorded7/6/2010

Property Sale

Sale
$382,000

From:

To:

Sq Ft2,426DeedBook 7188, Page 60Recorded1/5/2004

Property Sale

Sale
$207,500
DeedBook 4422, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1935