Skip to content

34 Jefferson AveKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$377,000
Last Sale Date
Dec 19, 2007

Property Information

Block116
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM23

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,732
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
45%
Improvement Value:$57,200
57%
Total Assessment$99,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,694+1.3%
2024$10,556+0.8%
2023$10,475-2.3%
2022$10,721+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$377,000

From:

To:

Sq Ft1,732DeedBook 8414, Page 298Recorded1/8/2008

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 3981, Page 804

Property Built

Built

Year Built: 1925