Skip to content

15 Jefferson AveKearny, NJ 07032

Built 1935

Last Sale Date
Feb 17, 2000

Property Information

Block115
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM23

Building Details

Building Class17
Description2SFR BG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,822
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
41%
Improvement Value:$64,800
59%
Total Assessment$109,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,754+1.3%
2024$11,603+0.8%
2023$11,513-0.0%
2022$11,518-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5597, Page 250

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 3126, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1935