Skip to content

12 Livingston AveKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$342,000
Last Sale Date
Aug 16, 2021

Property Information

Block118
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM23

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,820
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
42%
Improvement Value:$61,600
58%
Total Assessment$106,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,412+1.3%
2024$11,264+3.1%
2023$10,927-0.0%
2022$10,932-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$342,000

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 9598, Page 65NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/15/2021

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 4723, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1925