Skip to content

1 Hamilton AveKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 22, 2016

Property Information

Block116
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM23

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,015
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,900
44%
Improvement Value:$58,600
56%
Total Assessment$104,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,187+1.3%
2024$11,043+0.8%
2023$10,957+3.4%
2022$10,595-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$303,000

From:

To:

Sq Ft2,015DeedBook 8969, Page 52Recorded4/22/2014

Property Built

Built

Year Built: 1925