Skip to content

186 Belleville TpkeKearny, NJ 07032

Built 1945

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 23, 2009

Property Information

Block120
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM24

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,534
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,800
50%
Improvement Value:$37,200
50%
Total Assessment$75,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,029+1.3%
2024$7,925+0.8%
2023$7,864-0.0%
2022$7,868-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,534DeedBook 7138, Page 245Recorded9/25/2003

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 7138, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1945