Skip to content

122 Grand PlKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Apr 12, 2023

Property Information

Block121
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM24

Building Details

Building Class17
Description2SFR 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,212
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
45%
Improvement Value:$55,000
55%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,705+1.3%
2024$10,567+12.8%
2023$9,365-0.0%
2022$9,369-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft2,212DeedBook 9744, Page 368NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/2/2023

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,212DeedBook 9694, Page 844NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/7/2022

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 9694, Page 844

Property Built

Built

Year Built: 1915