Skip to content

855 Kearny AveKearny, NJ 07032

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Sep 28, 2001

Property Information

Block121
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM24

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,600
56%
Improvement Value:$97,000
44%
Total Assessment$218,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,148+1.3%
2024$26,798+0.8%
2023$26,590-0.0%
2022$26,603-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 5877, Page 52

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4549, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1950