Skip to content

854 Kearny AveKearny, NJ 07032

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 10, 2013

Property Information

Block122
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description3SFR
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage6,480
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,900
25%
Improvement Value:$118,600
75%
Total Assessment$157,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,860+1.3%
2024$16,643+0.8%
2023$16,514-0.0%
2022$16,522-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 7995, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1925