Skip to content

236 Belleville TpkeKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Dec 10, 2024

Property Information

Block122
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM25

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage1,050
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,800
46%
Improvement Value:$37,200
54%
Total Assessment$69,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,386+1.3%
2024$7,291+0.8%
2023$7,235-0.0%
2022$7,238-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 3461, Page 593

Property Built

Built

Year Built: 1925