Skip to content

56 Elizabeth AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 17, 2024

Property Information

Block124
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM25

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,313
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,800
40%
Improvement Value:$61,900
60%
Total Assessment$102,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,994+1.3%
2024$10,852+0.8%
2023$10,768-0.0%
2022$10,773-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4634, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1905