Skip to content

89 Stewart AveKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 24, 2009

Property Information

Block99
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,271
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,300
53%
Improvement Value:$49,800
47%
Total Assessment$106,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,358+1.3%
2024$11,212+0.8%
2023$11,125-0.0%
2022$11,130-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4647, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1900