Skip to content

270 Belleville TpkeKearny, NJ 07032

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Aug 17, 2016

Property Information

Block125
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM25

Building Details

Building Class---
Description2SFR
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,800
38%
Improvement Value:$66,600
62%
Total Assessment$107,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,497+1.3%
2024$11,349+0.8%
2023$11,261-0.0%
2022$11,266-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

DeedBook 9143, Page 107Recorded9/1/2016

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 3347, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1915