Skip to content

132 Morgan PlKearny, NJ 07032

Built 1923

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 10, 2013

Property Information

Block125
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM25

Building Details

Building Class45
Description1.5SF 2CG
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,838
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,600
38%
Improvement Value:$68,200
62%
Total Assessment$109,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,754+1.3%
2024$11,603+0.8%
2023$11,513-0.0%
2022$11,518-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$186,000
DeedBook 5398, Page 218

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 3943, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1923