Skip to content

119 Rutherford PlKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Dec 28, 2015

Property Information

Block125
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM25

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,167
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,200
29%
Improvement Value:$76,800
71%
Total Assessment$108,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,561+1.3%
2024$11,412+8.8%
2023$10,485-0.0%
2022$10,490-0.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 9089, Page 703

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,208DeedBook 9089, Page 703Recorded1/4/2016

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 8766, Page 877

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,208DeedBook 8766, Page 877NU CodeFamily (1)Recorded12/9/2010

Property Built

Built

Year Built: 1925