Skip to content

75 Seeley AveKearny, NJ 07032

Built 1922

Last Sale Price
$217,500
Last Sale Date
May 10, 2000

Property Information

Block125
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM25

Building Details

Building Class17
Description2SFR 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,259
Acreage37.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
30%
Improvement Value:$72,400
74%
Total Assessment$98,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,544+1.3%
2024$10,409-3.1%
2023$10,737+3.9%
2022$10,333-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$217,500
DeedBook 5634, Page 153

Property Sale

Sale
$51,900
DeedBook 3212, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1922