Skip to content

122 Rutherford PlKearny, NJ 07032

Built 1930

Last Sale Price
$351,000
Last Sale Date
Apr 30, 2014

Property Information

Block126
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM25

Building Details

Building Class45
Description2SFR
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,518
Acreage33.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,700
24%
Improvement Value:$83,300
76%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,776+1.3%
2024$11,624+0.8%
2023$11,534-0.0%
2022$11,539-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$351,000

From:

To:

Sq Ft2,518DeedBook 8971, Page 23NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/7/2014

Property Sale

Sale
$207,500
DeedBook 4234, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1930