Skip to content

133 Rutherford PlKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Dec 30, 2008

Property Information

Block125
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM25

Building Details

Building Class45
Description2SFR 1CG
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,582
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,700
24%
Improvement Value:$93,300
76%
Total Assessment$122,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,176+1.3%
2024$11,032+0.8%
2023$10,946-0.0%
2022$10,952-14.8%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

DeedBook 8643, Page 50Recorded1/6/2009

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 3996, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1925