Skip to content

812 Chestnut StKearny, NJ 07032

Built 1924

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Dec 30, 2024

Property Information

Block129
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class17
Description2SFR 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,430
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
38%
Improvement Value:$49,700
62%
Total Assessment$79,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,532+1.3%
2024$8,422+0.8%
2023$8,357-0.0%
2022$8,361-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,430DeedBook 9870, Page 983Recorded1/6/2025

Property Built

Built

Year Built: 1924