Skip to content

13 Arlington PlKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Dec 29, 2021

Property Information

Block146
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,430
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,600
25%
Improvement Value:$85,700
75%
Total Assessment$114,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,236+1.3%
2024$12,078+50.2%
2023$8,042-0.0%
2022$8,046-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,430DeedBook 9648, Page 444NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/10/2022

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,430DeedBook 9542, Page 748Recorded3/16/2021

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,430DeedBook 8843, Page 794Recorded4/18/2012

Property Built

Built

Year Built: 1920